







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,523 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,510 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,200 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 011-511-605 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
20147 Wanstead Street
| Sold Price: | $1,155,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,244 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3069488 |
| Distance: | 66 m |
20301 Ospring Street
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,496 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,196 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3091235 |
| Distance: | 517 m |
20350 Ospring Street
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,959 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3096962 |
| Distance: | 558 m |
11556 197a Street
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,471 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3088352 |
| Distance: | 1.2 km |
20402 Walnut Crescent
| Sold Price: | $1,215,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,206 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,308 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3103003 |
| Distance: | 1.3 km |
19539 115a Avenue
| Sold Price: | $1,179,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,169 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,594 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3064814 |
| Distance: | 1.4 km |
11278 206 Street
| Asking Price: | $1,120,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,069 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3104124 |
| Distance: | 918 m |
11683 202a Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,256 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,279 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105856 |
| Distance: | 1.1 km |
20732 114 Avenue
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,145 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,073 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121497 |
| Distance: | 1.2 km |
20492 Thorne Avenue
| Asking Price: | $1,019,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,296 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,512 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116739 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $792,000 | $276,000 | $1,068,000 | -5.7% |
| 2025 | $835,000 | $298,000 | $1,133,000 | -2.0% |
| 2024 | $851,000 | $305,000 | $1,156,000 | +2.9% |
| 2023 | $823,000 | $300,000 | $1,123,000 | +2.8% |
| 2022 | $761,000 | $331,000 | $1,092,000 | +38.8% |
| 2021 | $543,000 | $244,000 | $787,000 | +5.8% |
| 2020 | $518,000 | $226,000 | $744,000 | - |