


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,335 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,236 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 000-815-926 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
#9 12227 Skillen Street
| Sold Price: | $705,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,257 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 226 |
| MLS® Number: | R3009761 |
| Distance: | 0 m |
#23 12227 Skillen Street
| Sold Price: | $645,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,147 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3084384 |
| Distance: | 0 m |
12123 Schmidt Crescent
| Sold Price: | $570,750 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | $486 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,116 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3036553 |
| Distance: | 737 m |
12108 Schmidt Crescent
| Sold Price: | $590,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $498 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,158 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3109281 |
| Distance: | 737 m |
#205 20675 118 Avenue
| Sold Price: | $662,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | $316 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,291 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3064037 |
| Distance: | 851 m |
#9 20625 118 Avenue
| Sold Price: | $565,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | $247 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,150 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3068796 |
| Distance: | 878 m |
#1 12101 Schmidt Crescent
| Asking Price: | $580,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $498 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,144 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125764 |
| Distance: | 737 m |
#206 20675 118 Avenue
| Asking Price: | $624,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $328 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,347 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115998 |
| Distance: | 851 m |
#12 11860 210 Street
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $300 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,434 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3106911 |
| Distance: | 892 m |
#22 11757 207 Street
| Asking Price: | $599,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $439 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,225 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123162 |
| Distance: | 949 m |
#30 11757 207 Street
| Asking Price: | $625,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $439 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,316 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120927 |
| Distance: | 949 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $636,800 | $636,800 | -3.5% |
| 2024 | $0 | $659,800 | $659,800 | -2.1% |
| 2023 | $0 | $674,000 | $674,000 | +11.3% |
| 2022 | $0 | $605,500 | $605,500 | +29.5% |
| 2021 | $0 | $467,500 | $467,500 | - |