






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,743 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,992 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,288 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x IRREG ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 030-913-284 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
14112 Mier Drive
| Sold Price: | $1,404,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,323 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,187 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3077654 |
| Distance: | 73 m |
13895 Docksteader Loop
| Sold Price: | $1,395,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,427 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,446 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3076356 |
| Distance: | 479 m |
13851 232 Street
| Sold Price: | $1,215,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,433 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,699 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3092283 |
| Distance: | 526 m |
22920 Gilbert Drive
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,488 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,525 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3098668 |
| Distance: | 681 m |
23262 137 Avenue
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,500 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3080607 |
| Distance: | 839 m |
23184 136 Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,428 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,994 sqft) |
| Days on Market: | 287 |
| MLS® Number: | R3015905 |
| Distance: | 1.0 km |
14148 230 Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,383 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,433 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123683 |
| Distance: | 170 m |
14119 230 Street
| Asking Price: | $1,498,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,789 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,296 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104902 |
| Distance: | 173 m |
23370 Seymour Avenue
| Asking Price: | $1,379,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,961 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,398 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126702 |
| Distance: | 537 m |
13691 Blake Loop
| Asking Price: | $1,495,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,478 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,352 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112500 |
| Distance: | 843 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $723,000 | $688,000 | $1,411,000 | -3.6% |
| 2024 | $764,000 | $699,000 | $1,463,000 | +0.1% |
| 2023 | $731,000 | $730,000 | $1,461,000 | +112.2% |
| 2022 | $669,000 | $19,600 | $688,600 | +87.6% |
| 2021 | $367,000 | $0 | $367,000 | +52.3% |
| 2020 | $241,000 | $0 | $241,000 | - |