





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,723 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,524 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,263 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 030-913-063 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
22997 Gilbert Drive
| Sold Price: | $1,435,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,867 sqft |
| Price / SqFt: | $371 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,567 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3098032 |
| Distance: | 492 m |
13573 229 Loop
| Sold Price: | $1,452,500 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,163 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,822 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3117841 |
| Distance: | 1.0 km |
22822 136 Avenue
| Sold Price: | $1,382,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,175 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,538 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3102523 |
| Distance: | 1.1 km |
13533 Nelson Peak Drive
| Sold Price: | $1,389,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,464 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,616 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3082798 |
| Distance: | 1.2 km |
22808 Nelson Court
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,028 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,778 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3071277 |
| Distance: | 1.2 km |
12861 Barnsdale Street
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,759 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 1.07 ac. (46,500 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3076291 |
| Distance: | 2.4 km |
23370 Seymour Avenue
| Asking Price: | $1,379,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,961 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,398 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126702 |
| Distance: | 415 m |
23381 Seymour Avenue
| Asking Price: | $1,279,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,025 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,527 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126551 |
| Distance: | 439 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $684,000 | $615,000 | $1,299,000 | -3.4% |
| 2025 | $733,000 | $612,000 | $1,345,000 | -0.2% |
| 2024 | $722,000 | $626,000 | $1,348,000 | +0.3% |
| 2023 | $691,000 | $653,000 | $1,344,000 | +8.9% |
| 2022 | $633,000 | $601,000 | $1,234,000 | +224.5% |
| 2021 | $367,000 | $13,300 | $380,300 | +57.8% |
| 2020 | $241,000 | $0 | $241,000 | - |