
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,573 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,667 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.06 ac (2,785 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | Row House (Non-Strata) |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-317-651 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
13622 232 Street
| Sold Price: | $1,071,430 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,736 sqft |
| Price / SqFt: | $392 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,538 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3067871 |
| Distance: | 22 m |
13626 232st Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,667 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,785 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3083954 |
| Distance: | 30 m |
13634 232 Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,655 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,347 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3080421 |
| Distance: | 47 m |
13638 232 Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,594 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,347 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3067604 |
| Distance: | 55 m |
#34 23651 132 Avenue
| Sold Price: | $879,999 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | $553 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,146 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3066699 |
| Distance: | 1.2 km |
#38 11720 Cottonwood Drive
| Sold Price: | $855,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $467 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,409 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3109263 |
| Distance: | 3.9 km |
13618 232st Street
| Asking Price: | $1,148,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,667 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,696 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109478 |
| Distance: | 15 m |
13642 232 Street
| Asking Price: | $1,178,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,649 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,998 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121501 |
| Distance: | 64 m |
13668 232 Street
| Asking Price: | $1,065,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,441 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,714 sqft) |
| Days on Market: | 181 |
| MLS® Number: | R3070621 |
| Distance: | 110 m |
13712 232 Street
| Asking Price: | $1,095,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,426 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,716 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3086024 |
| Distance: | 201 m |
13500 229 Loop
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,049 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,227 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110448 |
| Distance: | 457 m |
22890 Purdey Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,211 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119658 |
| Distance: | 3.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $690,000 | $451,000 | $1,141,000 | +25.2% |
| 2024 | $729,000 | $182,000 | $911,000 | +30.7% |
| 2023 | $697,000 | $0 | $697,000 | +9.1% |
| 2022 | $639,000 | $0 | $639,000 | - |