


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,282 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,580 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Land |
| Land Size | 2.00 ac (87,120 sqft) |
| Land Frontage | 476.4 ft |
| Land Dimensions | 476.4 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 4 Level Split, Other |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 003-284-166 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
12460 Ansell Street
| Sold Price: | $1,835,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,523 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 1.00 ac. (43,560 sqft) |
| Days on Market: | 294 |
| MLS® Number: | R2970983 |
| Distance: | 412 m |
24095 Fern Crescent
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,820 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,271 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3104421 |
| Distance: | 740 m |
13195 239b Street
| Sold Price: | $1,672,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,224 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,003 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3036480 |
| Distance: | 1.5 km |
#13 13210 Shoesmith Crescent
| Sold Price: | $1,738,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,767 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,211 sqft) |
| Days on Market: | 189 |
| MLS® Number: | R3010641 |
| Distance: | 1.5 km |
23835 132nd Avenue
| Sold Price: | $1,930,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,185 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,563 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3102246 |
| Distance: | 1.7 km |
11385 248 Street
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,768 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 1.00 ac. (43,540 sqft) |
| Days on Market: | 130 |
| MLS® Number: | R3059071 |
| Distance: | 2.7 km |
24400 130 Avenue
| Asking Price: | $2,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,017 sqft |
| Price / SqFt: | $829 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 1.70 ac. (74,052 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115624 |
| Distance: | 852 m |
13145 239b Street
| Asking Price: | $1,868,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,240 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,013 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112012 |
| Distance: | 1.4 km |
23755 128 Crescent
| Asking Price: | $1,774,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,867 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 1.26 ac. (54,885 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107445 |
| Distance: | 1.5 km |
25491 Dewdney Trunk Road
| Asking Price: | $2,199,800 |
| Listing Date: | 2025-Sep-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,230 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 5.00 ac. (217,800 sqft) |
| Days on Market: | 254 |
| MLS® Number: | R3047684 |
| Distance: | 2.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,131,000 | $296,000 | $1,427,000 | -12.5% |
| 2025 | $1,300,000 | $330,000 | $1,630,000 | +5.0% |
| 2024 | $1,192,000 | $361,000 | $1,553,000 | -10.2% |
| 2023 | $1,320,000 | $410,000 | $1,730,000 | +3.7% |
| 2022 | $1,277,000 | $392,000 | $1,669,000 | +54.3% |
| 2021 | $821,000 | $261,000 | $1,082,000 | - |