






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,834 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,405 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Land |
| Land Size | 1.48 ac (64,469 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-30 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 019-045-867 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
26360 127 Avenue
| Sold Price: | $1,810,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,953 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 1.04 ac. (45,360 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3058176 |
| Distance: | 447 m |
24469 Jenewein Drive
| Sold Price: | $1,761,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,531 sqft |
| Price / SqFt: | $389 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,022 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3086321 |
| Distance: | 5.2 km |
12595 Powell Street
| Sold Price: | $1,998,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,947 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 3.10 ac. (135,036 sqft) |
| Days on Market: | 380 |
| MLS® Number: | R2981520 |
| Distance: | 5.4 km |
11037 243b Street
| Sold Price: | $1,910,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,979 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3077392 |
| Distance: | 5.5 km |
23835 132nd Avenue
| Sold Price: | $1,930,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,185 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,563 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3102246 |
| Distance: | 5.7 km |
13611 Birdtail Drive
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,497 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,784 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3018708 |
| Distance: | 8.1 km |
26497 126 Avenue
| Asking Price: | $2,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,167 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 1.07 ac. (46,609 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3107037 |
| Distance: | 177 m |
26500 124 Avenue
| Asking Price: | $2,788,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,060 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.99 ac. (43,124 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3080393 |
| Distance: | 518 m |
11267 Palmer Rolph Street
| Asking Price: | $2,379,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,428 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 3.72 ac. (162,043 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3092042 |
| Distance: | 3.2 km |
25540 Godwin Drive
| Asking Price: | $2,290,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $248 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,417 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 1.55 ac. (67,605 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128694 |
| Distance: | 3.7 km |
10875 Carmichael Street
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $248 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,598 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,466 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3083189 |
| Distance: | 4.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,241,000 | $835,000 | $2,076,000 | -3.5% |
| 2025 | $1,313,000 | $838,000 | $2,151,000 | +1.5% |
| 2024 | $1,287,000 | $832,000 | $2,119,000 | +0.2% |
| 2023 | $1,251,000 | $863,000 | $2,114,000 | +6.3% |
| 2022 | $1,311,000 | $677,000 | $1,988,000 | +31.2% |
| 2021 | $866,000 | $649,000 | $1,515,000 | - |