







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,771 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,351 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.58 ac (25,091 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-648-438 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
12377 Dawson Place
| Sold Price: | $1,199,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,910 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,200 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3113328 |
| Distance: | 267 m |
12350 Carlton Street
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,643 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,335 sqft) |
| Days on Market: | 169 |
| MLS® Number: | R3060068 |
| Distance: | 267 m |
21387 123rd Avenue
| Sold Price: | $1,155,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,255 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,627 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3072845 |
| Distance: | 327 m |
12459 Meadow Brook Place
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,595 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,588 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3032359 |
| Distance: | 401 m |
21157 Stonehouse Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,521 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,350 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3090223 |
| Distance: | 485 m |
21635 123 Avenue
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,219 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,617 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3099380 |
| Distance: | 704 m |
12403 Laity Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,434 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,371 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114689 |
| Distance: | 145 m |
21395 Exeter Avenue
| Asking Price: | $1,295,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,470 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,864 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109321 |
| Distance: | 210 m |
21118 123 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,201 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100965 |
| Distance: | 514 m |
21530 123 Avenue
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,081 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,625 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125894 |
| Distance: | 559 m |
12106 214 Street
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,068 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,855 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3089559 |
| Distance: | 756 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $924,000 | $330,000 | $1,254,000 | -1.6% |
| 2024 | $959,000 | $316,000 | $1,275,000 | -1.8% |
| 2023 | $955,000 | $344,000 | $1,299,000 | +11.0% |
| 2022 | $909,000 | $261,000 | $1,170,000 | +28.7% |
| 2021 | $708,000 | $201,000 | $909,000 | +3.2% |
| 2020 | $654,000 | $227,000 | $881,000 | - |