


















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,870 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,406 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,483 sqft) |
| Land Frontage | 77 ft |
| Land Dimensions | 77 x 97 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 006-110-134 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $942,000 | $73,600 | $1,015,600 | -7.6% |
| 2024 | $1,004,000 | $94,900 | $1,098,900 | +1.1% |
| 2023 | $1,026,000 | $61,000 | $1,087,000 | +8.0% |
| 2022 | $909,000 | $97,100 | $1,006,100 | +39.0% |
| 2021 | $647,000 | $76,800 | $723,800 | +15.8% |
| 2020 | $559,000 | $66,200 | $625,200 | - |
21022 123 Avenue
| Sold Price: | $975,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,187 sqft |
| Price / SqFt: | $821 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,440 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3069339 |
| Distance: | 159 m |
21471 121 Avenue
| Sold Price: | $802,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,454 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,994 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3104437 |
| Distance: | 870 m |
21479 Stonehouse Avenue
| Sold Price: | $1,005,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,715 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,009 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3082640 |
| Distance: | 890 m |
20817 Camwood Avenue
| Sold Price: | $875,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,273 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,281 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3044253 |
| Distance: | 967 m |
11735 Steeves Street
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,520 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3101812 |
| Distance: | 1.1 km |
12201 Irving Street
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,633 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,008 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3052334 |
| Distance: | 1.5 km |
12208 McTavish Place
| Asking Price: | $1,090,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,685 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,530 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116672 |
| Distance: | 65 m |
21149 Glenwood Avenue
| Asking Price: | $950,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,421 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,732 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3094945 |
| Distance: | 374 m |
12044 Laity Street
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,389 sqft |
| Price / SqFt: | $828 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,716 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118250 |
| Distance: | 592 m |
12145 207a Street
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,246 sqft |
| Price / SqFt: | $842 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,257 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3072278 |
| Distance: | 701 m |
12044 McIntyre Court
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,495 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,413 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126951 |
| Distance: | 718 m |