

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,043 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,760 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,093 sqft) |
| Land Frontage | 25 ft |
| Land Dimensions | 25 x 124 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 004-832-582 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
12125 Irving Street
| Sold Price: | $1,283,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,874 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,019 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3073035 |
| Distance: | 126 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263094169/83dcefb7.jpeg)
20110 120a Avenue
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,779 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,227 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3072542 |
| Distance: | 505 m |
20402 Walnut Crescent
| Sold Price: | $1,215,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,206 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,308 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3103003 |
| Distance: | 986 m |
12055 Chestnut Crescent
| Sold Price: | $1,215,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,594 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,560 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3092797 |
| Distance: | 1.1 km |
19850 Butternut Lane
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,716 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,852 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3089237 |
| Distance: | 1.2 km |
12411 Blanshard Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,493 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,280 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3113726 |
| Distance: | 1.2 km |
20417 Hartnell Avenue
| Asking Price: | $1,428,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,616 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,437 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112416 |
| Distance: | 397 m |
20558 122 Avenue
| Asking Price: | $1,329,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,265 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,071 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3106600 |
| Distance: | 578 m |
12019 206 Street
| Asking Price: | $1,425,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,609 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,217 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3086523 |
| Distance: | 756 m |
20685 125 Avenue
| Asking Price: | $1,489,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,167 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,200 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3094419 |
| Distance: | 995 m |
20180 Stanton Avenue
| Asking Price: | $1,388,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,673 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,003 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113185 |
| Distance: | 1.0 km |
11683 202a Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,256 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,279 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105856 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $993,000 | $260,000 | $1,253,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,031,000 | $283,000 | $1,314,000 | +4.6% |
| 2024 | $994,000 | $262,000 | $1,256,000 | +7.5% |
| 2022 | $947,000 | $221,000 | $1,168,000 | +40.0% |
| 2021 | $652,000 | $182,000 | $834,000 | +2.0% |
| 2020 | $610,000 | $208,000 | $818,000 | - |