























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,434 sqft |
| Age |
| 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,419 sqft) |
| Land Frontage | 115 ft |
| Land Dimensions | 115 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-683-658 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
11930 Acadia Street
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,621 sqft |
| Price / SqFt: | $362 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,354 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3115402 |
| Distance: | 24 m |
21910 Wicklow Way
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,311 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,217 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3054755 |
| Distance: | 159 m |
12020 Dover Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,190 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,191 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3083692 |
| Distance: | 173 m |
11953 221 Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,320 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3092495 |
| Distance: | 284 m |
11829 218 Street
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,955 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,365 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3084176 |
| Distance: | 298 m |
11851 221 Street
| Sold Price: | $925,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,515 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,860 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3113422 |
| Distance: | 369 m |
21796 Howison Avenue
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,927 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,266 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3111443 |
| Distance: | 292 m |
#116 21868 Lougheed Highway
| Asking Price: | $1,149,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $155 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,941 sqft |
| Price / SqFt: | $391 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,380 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129167 |
| Distance: | 366 m |
11757 Carr Street
| Asking Price: | $975,000 |
| Listing Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,476 sqft |
| Price / SqFt: | $394 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,762 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129668 |
| Distance: | 411 m |
12116 221 Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,174 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,233 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123874 |
| Distance: | 507 m |
12209 221 Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,076 sqft |
| Price / SqFt: | $650 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,600 sqft) |
| Days on Market: | 233 |
| MLS® Number: | R3056950 |
| Distance: | 593 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $929,000 | $123,000 | $1,052,000 | -4.9% |
| 2025 | $971,000 | $135,000 | $1,106,000 | -3.3% |
| 2023 | $1,036,000 | $108,000 | $1,144,000 | +7.3% |
| 2022 | $957,000 | $109,000 | $1,066,000 | +48.9% |
| 2021 | $609,000 | $107,000 | $716,000 | +3.0% |
| 2020 | $589,000 | $106,000 | $695,000 | - |