







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,109 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,888 sqft |
| Age | 72 years (1954) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,269 sqft) |
| Land Frontage | 1 ft |
| Land Dimensions | 1 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-992-643 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
11943 249 Street
| Sold Price: | $1,174,900 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,217 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,151 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3072096 |
| Distance: | 239 m |
24985 Dewdney Trunk Road
| Sold Price: | $1,025,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,535 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,500 sqft) |
| Days on Market: | 149 |
| MLS® Number: | R3054444 |
| Distance: | 422 m |
24902 122 Avenue
| Sold Price: | $890,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,104 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,298 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3080335 |
| Distance: | 617 m |
11915 237a Street
| Sold Price: | $1,025,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,433 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3086630 |
| Distance: | 2.2 km |
11830 Meadowlark Drive
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,189 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,978 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3096536 |
| Distance: | 2.8 km |
23429 Sandpiper Avenue
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,054 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3107818 |
| Distance: | 2.8 km |
11394 240 Street
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,454 sqft |
| Price / SqFt: | $756 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,600 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095791 |
| Distance: | 1.9 km |
11911 238b Street
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,569 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,032 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118827 |
| Distance: | 2.0 km |
11915 238a Street
| Asking Price: | $1,120,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,432 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,041 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119584 |
| Distance: | 2.1 km |
11937 237a Street
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,756 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,968 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110083 |
| Distance: | 2.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | Refer to BC Assessment for 2026 assessment info. | |||
| 2025 | $882,000 | $209,000 | $1,091,000 | -1.5% |
| 2024 | $876,000 | $232,000 | $1,108,000 | +6.8% |
| 2023 | $832,000 | $205,000 | $1,037,000 | +12.2% |
| 2022 | $729,000 | $195,000 | $924,000 | +35.5% |
| 2021 | $539,000 | $143,000 | $682,000 | -0.9% |
| 2020 | $559,000 | $129,000 | $688,000 | - |