






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,983 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,643 sqft |
| Age | 66 years (1960) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,429 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 135.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-967-508 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
23244-23248 Dewdney Trunk Road
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,247 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,590 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3079008 |
| Distance: | 321 m |
23262-23266 Dewdney Trunk Road
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,247 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,590 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3079015 |
| Distance: | 334 m |
22938 Fuller Avenue
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,516 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,931 sqft) |
| Days on Market: | 253 |
| MLS® Number: | R3048651 |
| Distance: | 418 m |
23216 121a Avenue
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,557 sqft |
| Price / SqFt: | $764 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,102 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125392 |
| Distance: | 530 m |
22928 117 Avenue
| Asking Price: | $1,140,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,319 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,818 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116270 |
| Distance: | 546 m |
23005 Apple Grove
| Sold Price: | $1,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,835 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,607 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3079027 |
| Distance: | 396 m |
23363 117b Avenue
| Sold Price: | $932,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,584 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,110 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3062968 |
| Distance: | 527 m |
23364 117b Avenue
| Sold Price: | $977,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,521 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,787 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3089050 |
| Distance: | 553 m |
22967 Storey Avenue
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,989 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,211 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3101208 |
| Distance: | 812 m |
23023 Olund Crescent
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,766 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,569 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3090697 |
| Distance: | 949 m |
11483 228 Street
| Sold Price: | $949,999 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $20 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,776 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,562 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3016073 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $886,000 | $95,600 | $981,600 | -7.5% |
| 2025 | $959,000 | $102,000 | $1,061,000 | -0.4% |
| 2024 | $955,000 | $110,000 | $1,065,000 | -2.2% |
| 2023 | $983,000 | $106,000 | $1,089,000 | +11.0% |
| 2022 | $871,000 | $110,000 | $981,000 | +37.6% |
| 2021 | $623,000 | $89,800 | $712,800 | +3.6% |
| 2020 | $601,000 | $86,800 | $687,800 | - |