

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,083 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,941 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,380 sqft) |
| Land Frontage | 42 ft |
| Land Dimensions | 42 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-25 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 025-798-669 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
21910 Wicklow Way
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,311 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,217 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3054755 |
| Distance: | 207 m |
11930 Acadia Street
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,621 sqft |
| Price / SqFt: | $362 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,354 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3115402 |
| Distance: | 382 m |
11851 221 Street
| Sold Price: | $925,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,515 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,860 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3113422 |
| Distance: | 398 m |
21514 Donovan Avenue
| Sold Price: | $1,346,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,016 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,900 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3094418 |
| Distance: | 767 m |
11688 Darby Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,870 sqft |
| Price / SqFt: | $366 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,809 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3118754 |
| Distance: | 775 m |
11721 Laity Street
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,356 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,197 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3054331 |
| Distance: | 1.2 km |
#116 21868 Lougheed Highway
| Asking Price: | $1,149,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $155 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,941 sqft |
| Price / SqFt: | $391 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,380 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129167 |
| Distance: | 0 m |
21796 Howison Avenue
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,927 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,266 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3111443 |
| Distance: | 245 m |
21199 River Road
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,401 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,450 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108213 |
| Distance: | 1.4 km |
12514 220 Street
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,264 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,004 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3083512 |
| Distance: | 1.5 km |
21105 River Road
| Asking Price: | $1,415,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,437 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,634 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123761 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $713,000 | $523,000 | $1,236,000 | -3.7% |
| 2024 | $796,000 | $488,000 | $1,284,000 | -2.8% |
| 2023 | $795,000 | $526,000 | $1,321,000 | +21.9% |
| 2022 | $695,000 | $389,000 | $1,084,000 | +46.3% |
| 2021 | $443,000 | $298,000 | $741,000 | -2.9% |
| 2020 | $428,000 | $335,000 | $763,000 | - |