




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,056 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,814 sqft |
| Age | 25 years (2001) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,372 sqft) |
| Land Frontage | 26 ft |
| Land Dimensions | 26 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 024-326-321 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
11480 228th Street
| Sold Price: | $1,139,900 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | $10 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,814 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,372 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123414 |
| Distance: | 0 m |
11279 Harrison Street
| Sold Price: | $1,149,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,271 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,216 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3067088 |
| Distance: | 289 m |
23095 117 Avenue
| Sold Price: | $1,132,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,233 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,100 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3060542 |
| Distance: | 860 m |
11912 229 Street
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,203 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,182 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3056214 |
| Distance: | 1.0 km |
23320 117b Avenue
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,056 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,290 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3076445 |
| Distance: | 1.2 km |
23359 Kanaka Way
| Sold Price: | $1,079,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,784 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,971 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107808 |
| Distance: | 1.3 km |
22783 116 Avenue
| Asking Price: | $1,059,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,239 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,939 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3088584 |
| Distance: | 258 m |
23015 Olund Crescent
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,206 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,272 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3083064 |
| Distance: | 423 m |
23191 112b Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,190 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,453 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3087052 |
| Distance: | 836 m |
12110 Greenwell Street
| Asking Price: | $1,194,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,500 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109123 |
| Distance: | 1.4 km |
23381 Whippoorwill Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,517 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,213 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102613 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $642,000 | $469,000 | $1,111,000 | -15.6% |
| 2025 | $833,000 | $484,000 | $1,317,000 | +2.1% |
| 2024 | $815,000 | $475,000 | $1,290,000 | +3.0% |
| 2023 | $797,000 | $456,000 | $1,253,000 | +9.9% |
| 2022 | $722,000 | $418,000 | $1,140,000 | +31.2% |
| 2021 | $530,000 | $339,000 | $869,000 | +9.9% |
| 2020 | $495,000 | $296,000 | $791,000 | - |