







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,031 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,613 sqft |
| Age | 12 years (2014) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,994 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-108-926 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
11338 240a Street
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,222 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,033 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3055379 |
| Distance: | 645 m |
11028 Harris Drive
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,185 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,309 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3091276 |
| Distance: | 1.0 km |
23861 113b Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,848 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3086858 |
| Distance: | 1.0 km |
23811 115a Avenue
| Sold Price: | $1,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,924 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,904 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3094270 |
| Distance: | 1.2 km |
11561 238a Street
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,959 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,827 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3111875 |
| Distance: | 1.3 km |
24270 McClure Drive
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,073 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,114 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3070362 |
| Distance: | 1.3 km |
11263 243b Street
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,733 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,071 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105839 |
| Distance: | 109 m |
11537 240 Street
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,370 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109911 |
| Distance: | 966 m |
11036 Buckerfield Drive
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,019 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,582 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3115435 |
| Distance: | 1.1 km |
23800 Kanaka Way
| Asking Price: | $1,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,547 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,532 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3115779 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $771,000 | $509,000 | $1,280,000 | -2.5% |
| 2024 | $713,000 | $600,000 | $1,313,000 | -1.5% |
| 2023 | $741,000 | $592,000 | $1,333,000 | +9.8% |
| 2022 | $679,000 | $535,000 | $1,214,000 | +34.9% |
| 2021 | $503,000 | $397,000 | $900,000 | - |