


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,329 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,185 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,309 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 028-834-399 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
11004 Harris Drive
| Sold Price: | $1,310,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,215 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,677 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3043097 |
| Distance: | 50 m |
11039 238 Street
| Sold Price: | $1,352,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,752 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,750 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3120765 |
| Distance: | 260 m |
10723 239 Street
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,425 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,360 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3088626 |
| Distance: | 685 m |
10610 238 Street
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,944 sqft |
| Price / SqFt: | $351 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.39 ac. (17,206 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3072815 |
| Distance: | 702 m |
23641 112a Avenue
| Sold Price: | $1,188,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,763 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,896 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3095746 |
| Distance: | 711 m |
10699 239 Street
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,571 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,163 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3075920 |
| Distance: | 717 m |
11036 Buckerfield Drive
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,019 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,582 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115435 |
| Distance: | 79 m |
11042 240 Street
| Asking Price: | $1,379,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,440 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,080 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095615 |
| Distance: | 236 m |
23800 Kanaka Way
| Asking Price: | $1,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,547 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,532 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115779 |
| Distance: | 279 m |
23717 110 Avenue
| Asking Price: | $1,395,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,782 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095844 |
| Distance: | 417 m |
23622 111a Avenue
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,831 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,530 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3091448 |
| Distance: | 635 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $863,000 | $770,000 | $1,633,000 | +8.0% |
| 2024 | $797,000 | $715,000 | $1,512,000 | +4.0% |
| 2023 | $783,000 | $671,000 | $1,454,000 | +5.9% |
| 2022 | $720,000 | $653,000 | $1,373,000 | +28.4% |
| 2021 | $521,000 | $548,000 | $1,069,000 | +8.0% |
| 2020 | $512,000 | $478,000 | $990,000 | - |