



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,491 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,209 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (5,996 sqft) |
| Land Frontage | 61.54 ft |
| Land Dimensions | 61.54 x 97.47 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 031-655-718 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
11037 243b Street
| Sold Price: | $1,910,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,979 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3077392 |
| Distance: | 49 m |
24469 Jenewein Drive
| Sold Price: | $1,761,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,531 sqft |
| Price / SqFt: | $389 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,022 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3086321 |
| Distance: | 320 m |
11069 241a Street
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,187 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,495 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3071467 |
| Distance: | 338 m |
10108 246a Street
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,744 sqft |
| Price / SqFt: | $343 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,217 sqft) |
| Days on Market: | 209 |
| MLS® Number: | R3037784 |
| Distance: | 1.9 km |
12868 Sheldrake Court
| Sold Price: | $1,692,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,605 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3096782 |
| Distance: | 3.8 km |
13584 231b Street
| Sold Price: | $1,770,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,037 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,359 sqft) |
| Days on Market: | 260 |
| MLS® Number: | R3016144 |
| Distance: | 5.7 km |
24417 Jenewein Drive
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,517 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,023 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3085761 |
| Distance: | 232 m |
11030 241a Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,487 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,117 sqft) |
| Days on Market: | 179 |
| MLS® Number: | R3071463 |
| Distance: | 275 m |
11066 241a Street
| Asking Price: | $1,789,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,487 sqft |
| Price / SqFt: | $399 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,117 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123734 |
| Distance: | 281 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $841,000 | $901,000 | $1,742,000 | +124.2% |
| 2024 | $777,000 | $0 | $777,000 | -3.8% |
| 2023 | $808,000 | $0 | $808,000 | - |