




This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,975 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,436 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,993 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 032-259-603 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
24891 106b Avenue
| Sold Price: | $1,284,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,025 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,994 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3086383 |
| Distance: | 765 m |
10516 Robertson Street
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,847 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,190 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3071644 |
| Distance: | 1.2 km |
10459 248 Street
| Sold Price: | $1,379,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,000 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,636 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3038004 |
| Distance: | 1.3 km |
10428 McEachern Street
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,000 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,522 sqft) |
| Days on Market: | 144 |
| MLS® Number: | R3066890 |
| Distance: | 1.3 km |
11870 248 Street
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,888 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,269 sqft) |
| Days on Market: | 181 |
| MLS® Number: | R3046929 |
| Distance: | 1.8 km |
11943 249 Street
| Sold Price: | $1,174,900 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,217 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,151 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3072096 |
| Distance: | 2.0 km |
11020 250a Avenue
| Asking Price: | $1,287,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,436 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3118774 |
| Distance: | 0 m |
25032 110a Avenue
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,436 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3118394 |
| Distance: | 22 m |
10750 Beecham Place
| Asking Price: | $1,174,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,868 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,312 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3083498 |
| Distance: | 610 m |
10639 249 Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,547 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,134 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3118460 |
| Distance: | 894 m |
25393 112 Avenue
| Asking Price: | $1,599,800 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,828 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 2.00 ac. (87,120 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126202 |
| Distance: | 1.0 km |
10489 Robertson Street
| Asking Price: | $1,185,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,747 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,906 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105585 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $571,000 | $0 | $571,000 | - |