



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,684 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,016 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.49 ac (21,259 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-828-095 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,029,000 | $663,000 | $1,692,000 | -2.4% |
| 2024 | $1,087,000 | $646,000 | $1,733,000 | -3.7% |
| 2023 | $1,145,000 | $655,000 | $1,800,000 | +47.3% |
| 2021 | $771,000 | $451,000 | $1,222,000 | -0.9% |
| 2020 | $796,000 | $437,000 | $1,233,000 | - |
12861 Barnsdale Street
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,759 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 1.07 ac. (46,500 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3076291 |
| Distance: | 318 m |
12782 228a Street
| Sold Price: | $1,689,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,219 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,251 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3077039 |
| Distance: | 460 m |
#13 13210 Shoesmith Crescent
| Sold Price: | $1,738,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,767 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,211 sqft) |
| Days on Market: | 189 |
| MLS® Number: | R3010641 |
| Distance: | 2.1 km |
12680 Ansell Street
| Sold Price: | $2,205,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,580 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 2.00 ac. (87,120 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3100514 |
| Distance: | 2.9 km |
23811 115a Avenue
| Sold Price: | $1,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,924 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,904 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3094270 |
| Distance: | 3.3 km |
25131 130 Avenue
| Sold Price: | $1,891,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,325 sqft |
| Price / SqFt: | $813 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 1.12 ac. (48,787 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3048195 |
| Distance: | 4.4 km |
#11 23100 129 Avenue
| Asking Price: | $1,898,800 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $110 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,016 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.49 ac. (21,259 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128870 |
| Distance: | 0 m |
23462 133 Avenue
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,193 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,307 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3113444 |
| Distance: | 1.2 km |
23755 128 Crescent
| Asking Price: | $1,774,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,867 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 1.26 ac. (54,885 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107445 |
| Distance: | 1.5 km |
13055 238 Street
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,671 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.99 ac. (43,038 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103561 |
| Distance: | 1.6 km |
22288 136 Avenue
| Asking Price: | $1,825,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,699 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 2.62 ac. (114,127 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108828 |
| Distance: | 2.0 km |