



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,297 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,000 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,522 sqft) |
| Land Frontage | 36 ft |
| Land Dimensions | 36 x 125.6 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-224-551 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
10459 248 Street
| Sold Price: | $1,379,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,000 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,636 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3038004 |
| Distance: | 96 m |
10516 Robertson Street
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,847 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,190 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3071644 |
| Distance: | 169 m |
10690 247a Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,442 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3066829 |
| Distance: | 544 m |
24891 106b Avenue
| Sold Price: | $1,284,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,025 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,994 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3086383 |
| Distance: | 581 m |
10241 244 Street
| Sold Price: | $990,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,325 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,885 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3089708 |
| Distance: | 832 m |
24345 104 Avenue
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,394 sqft |
| Price / SqFt: | $374 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,108 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3095524 |
| Distance: | 870 m |
10469 McEachern Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,942 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,623 sqft) |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3075870 |
| Distance: | 94 m |
10489 Robertson Street
| Asking Price: | $1,185,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,747 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,906 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105585 |
| Distance: | 163 m |
10639 249 Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,547 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,134 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118460 |
| Distance: | 452 m |
10750 Beecham Place
| Asking Price: | $1,174,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,868 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,312 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083498 |
| Distance: | 739 m |
24382 104 Avenue
| Asking Price: | $1,299,880 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,206 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,918 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118498 |
| Distance: | 802 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $700,000 | $599,000 | $1,299,000 | -2.4% |
| 2023 | $710,000 | $621,000 | $1,331,000 | +6.0% |
| 2022 | $610,000 | $646,000 | $1,256,000 | +44.5% |
| 2021 | $467,000 | $402,000 | $869,000 | +2.5% |
| 2020 | $485,000 | $363,000 | $848,000 | - |