






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,151 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,434 sqft |
| Age | 2 years (2024) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,729 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 031-504-329 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cultus Lake & Area Agents
#31 1885 Columbia Valley Road
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $213 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,149 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,521 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3115323 |
| Distance: | 218 m |
#12 1885 Columbia Valley Road
| Sold Price: | $1,048,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $204 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,759 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3117450 |
| Distance: | 367 m |
43342 Creekside Circle
| Sold Price: | $1,199,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $308 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,035 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,387 sqft) |
| Days on Market: | 256 |
| MLS® Number: | R3025926 |
| Distance: | 1.0 km |
650 Mountain View Road
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,176 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,779 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3100077 |
| Distance: | 5.3 km |
43025 Vedder Mountain Road
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,332 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 1.86 ac. (81,021 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3085389 |
| Distance: | 6.1 km |
44564 McLaren Drive
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,841 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,518 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3099194 |
| Distance: | 7.8 km |
#3 1735 Spring Creek Drive
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-27 |
| Maint. Fee: | $92 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,095 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,019 sqft) |
| Days on Market: | 210 |
| MLS® Number: | R3062128 |
| Distance: | 464 m |
#52 1885 Columbia Valley Road
| Asking Price: | $1,014,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $213 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,915 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,717 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115640 |
| Distance: | 474 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $371,000 | $744,000 | $1,115,000 | +8.4% |
| 2024 | $344,000 | $685,000 | $1,029,000 | +201.8% |
| 2023 | $341,000 | $0 | $341,000 | -12.6% |
| 2022 | $390,000 | $0 | $390,000 | - |