

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,224 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 894 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 031-557-384 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#B221 8150 207 Street
| Sold Price: | $578,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $451 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 821 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3110885 |
| Distance: | 0 m |
#B120 8150 207 Street
| Sold Price: | $600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $463 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 835 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3073889 |
| Distance: | 0 m |
#D221 8150 207 Street
| Sold Price: | $570,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $464 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 858 sqft |
| Price / SqFt: | $664 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3102414 |
| Distance: | 0 m |
#B310 8150 207 Street
| Sold Price: | $590,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $487 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 904 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3077655 |
| Distance: | 0 m |
#D321 8150 207 Street
| Sold Price: | $595,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $457 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 833 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 180 |
| MLS® Number: | R3034916 |
| Distance: | 0 m |
#B220 8150 207 Street
| Sold Price: | $581,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $464 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 872 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3098912 |
| Distance: | 0 m |
#C520 8150 207 Street
| Sold Price: | $630,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $487 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 894 sqft |
| Price / SqFt: | $705 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3077148 |
| Distance: | 0 m |
#B516 8150 207 Street
| Asking Price: | $749,500 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $594 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,099 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114816 |
| Distance: | 0 m |
#C614 8150 207 Street
| Asking Price: | $625,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | $458 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 859 sqft |
| Price / SqFt: | $728 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096654 |
| Distance: | 0 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $436,000 | $210,000 | $646,000 | -2.7% |
| 2025 | $448,000 | $216,000 | $664,000 | -4.7% |
| 2024 | $471,000 | $226,000 | $697,000 | +2.5% |
| 2023 | $459,000 | $221,000 | $680,000 | +19.5% |
| 2022 | $392,000 | $177,000 | $569,000 | - |