













This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,985 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 632 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 031-476-732 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#A420 20727 Willoughby Town Centre Drive
| Sold Price: | $380,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $245 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 552 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3097958 |
| Distance: | 0 m |
#A431 20727 Willoughby Town Centre Drive
| Sold Price: | $399,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $242 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 503 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3087427 |
| Distance: | 0 m |
#A417 20727 Willoughby Town Centre Drive
| Sold Price: | $380,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $157 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 568 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 160 |
| MLS® Number: | R3061410 |
| Distance: | 0 m |
#A414 20727 Willoughby Town Centre Drive
| Sold Price: | $425,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | $269 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 569 sqft |
| Price / SqFt: | $747 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3078493 |
| Distance: | 0 m |
#A224 20727 Willoughby Town Centre Drive
| Sold Price: | $476,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | $298 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 628 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3052947 |
| Distance: | 0 m |
#A507 20838 78b Avenue
| Sold Price: | $450,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $236 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 533 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 315 |
| MLS® Number: | R2983082 |
| Distance: | 174 m |
#B302 20838 78b Avenue
| Asking Price: | $429,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $276 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 591 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096431 |
| Distance: | 174 m |
#A114 20834 80 Avenue
| Asking Price: | $369,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $263 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 540 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085657 |
| Distance: | 187 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $317,000 | $165,000 | $482,000 | -4.2% |
| 2025 | $331,000 | $172,000 | $503,000 | -4.4% |
| 2024 | $346,000 | $180,000 | $526,000 | +13.1% |
| 2023 | $306,000 | $159,000 | $465,000 | +22.4% |
| 2022 | $246,000 | $134,000 | $380,000 | - |