







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,080 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 891 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 031-476-864 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#A315 20727 Willoughby Town Centre Drive
| Asking Price: | $598,800 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $407 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 829 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125696 |
| Distance: | 0 m |
#A327 20727 Willoughby Town Centre Drive
| Asking Price: | $648,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $498 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,020 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119224 |
| Distance: | 0 m |
#A601 20716 Willoughby Town Centre Drive
| Asking Price: | $688,880 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $479 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,028 sqft |
| Price / SqFt: | $670 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117653 |
| Distance: | 151 m |
#A102 20716 Willoughby Town Centre Drive
| Asking Price: | $569,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $455 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 812 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095077 |
| Distance: | 151 m |
#B211 20838 78b Avenue
| Asking Price: | $588,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $468 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,010 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106145 |
| Distance: | 174 m |
#219 20728 Willoughby Town Centre Drive
| Sold Price: | $664,700 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $457 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,058 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3083175 |
| Distance: | 90 m |
#A107 20716 Willoughby Town Centre Drive
| Sold Price: | $568,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | $455 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 821 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3078924 |
| Distance: | 151 m |
#B408 20838 78b Avenue
| Sold Price: | $608,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | $478 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,059 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3072166 |
| Distance: | 174 m |
#B308 20838 78b Avenue
| Sold Price: | $610,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $478 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,019 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3076500 |
| Distance: | 174 m |
#A310 20838 78b Avenue
| Sold Price: | $569,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $422 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 901 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3107595 |
| Distance: | 174 m |
#B317 20834 80 Avenue
| Sold Price: | $513,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $417 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 816 sqft |
| Price / SqFt: | $629 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3093281 |
| Distance: | 187 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $386,000 | $223,000 | $609,000 | -1.9% |
| 2025 | $393,000 | $228,000 | $621,000 | -4.6% |
| 2024 | $412,000 | $239,000 | $651,000 | +13.6% |
| 2023 | $363,000 | $210,000 | $573,000 | +21.7% |
| 2022 | $305,000 | $166,000 | $471,000 | - |