







This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,018 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 032-672-781 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#A215 8233 208b Street
| Sold Price: | $639,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $361 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 912 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3099416 |
| Distance: | 0 m |
#A315 8233 208b Street
| Sold Price: | $624,900 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $361 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 912 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3088921 |
| Distance: | 0 m |
#A229 8233 208b Street
| Sold Price: | $644,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $374 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 941 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3097555 |
| Distance: | 0 m |
#B211 8230 208b Avenue
| Sold Price: | $684,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $512 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 948 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3103697 |
| Distance: | 50 m |
#B224 8230 208b Avenue
| Sold Price: | $694,990 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $524 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 964 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3090829 |
| Distance: | 131 m |
#319 20861 83 Avenue
| Sold Price: | $650,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $487 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,058 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3067157 |
| Distance: | 151 m |
#406 8328 207a Street
| Asking Price: | $639,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $483 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,150 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118094 |
| Distance: | 197 m |
#B516 8150 207 Street
| Asking Price: | $749,500 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $594 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,099 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114816 |
| Distance: | 268 m |
#310 8067 207 Street
| Asking Price: | $679,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $470 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,127 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113116 |
| Distance: | 487 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $582,000 | $194,000 | $776,000 | - |