




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,933 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,807 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,089 sqft) |
| Land Frontage | 46.39 ft |
| Land Dimensions | 46.39 x 127.92 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-664-402 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
20464 95a Avenue
| Sold Price: | $1,195,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,877 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,019 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3068691 |
| Distance: | 90 m |
9490 206a Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,257 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,360 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3088708 |
| Distance: | 323 m |
20315 94b Avenue
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,948 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,228 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3058981 |
| Distance: | 333 m |
20276 93b Avenue
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,029 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,179 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3054950 |
| Distance: | 572 m |
20940 94b Avenue
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,720 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,449 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3088769 |
| Distance: | 1.0 km |
20792 91 Avenue
| Sold Price: | $1,270,200 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,728 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,999 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3067420 |
| Distance: | 1.2 km |
9507 204b Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,211 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,454 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115193 |
| Distance: | 124 m |
9503 205a Street
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,800 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,454 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123245 |
| Distance: | 151 m |
20552 96a Avenue
| Asking Price: | $1,598,600 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,184 sqft |
| Price / SqFt: | $732 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,079 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117310 |
| Distance: | 250 m |
20265 94b Avenue
| Asking Price: | $1,299,980 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,911 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,008 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096509 |
| Distance: | 471 m |
20885 95a Avenue
| Asking Price: | $1,268,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,948 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,504 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125728 |
| Distance: | 920 m |
20928 96 Avenue
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,567 sqft |
| Price / SqFt: | $733 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,858 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107488 |
| Distance: | 940 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,304,000 | $155,000 | $1,459,000 | -1.0% |
| 2025 | $1,303,000 | $170,000 | $1,473,000 | +1.2% |
| 2024 | $1,269,000 | $186,000 | $1,455,000 | -2.3% |
| 2023 | $1,263,000 | $227,000 | $1,490,000 | +12.5% |
| 2022 | $1,120,000 | $205,000 | $1,325,000 | +27.6% |
| 2021 | $866,000 | $172,000 | $1,038,000 | +10.7% |
| 2020 | $796,000 | $142,000 | $938,000 | -15.3% |
| 2019 | $951,000 | $156,000 | $1,107,000 | +13.3% |
| 2018 | $802,000 | $175,000 | $977,000 | +14.8% |
| 2017 | $690,000 | $161,000 | $851,000 | - |