







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,438 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,432 sqft |
| Age | 44 years (1982) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,019 sqft) |
| Land Frontage | 55.45 ft |
| Land Dimensions | 55.45 x 160.11 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-664-585 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
20504 95a Avenue
| Sold Price: | $1,365,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,960 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,019 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3100569 |
| Distance: | 53 m |
20464 95a Avenue
| Sold Price: | $1,195,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,877 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,019 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3068691 |
| Distance: | 88 m |
20554 94b Avenue
| Sold Price: | $1,445,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,524 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,408 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3107254 |
| Distance: | 157 m |
9417 204a Street
| Sold Price: | $1,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,642 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,625 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3061297 |
| Distance: | 199 m |
9490 206a Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,257 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,360 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3088708 |
| Distance: | 245 m |
20315 94b Avenue
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,948 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,228 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3058981 |
| Distance: | 346 m |
9507 204b Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,211 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,454 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115193 |
| Distance: | 42 m |
9289 204 Street
| Asking Price: | $1,358,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,996 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102504 |
| Distance: | 458 m |
20265 94b Avenue
| Asking Price: | $1,299,980 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,911 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,008 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096509 |
| Distance: | 499 m |
20357 91a Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,520 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,998 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121344 |
| Distance: | 736 m |
20769 91b Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,475 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,007 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3124722 |
| Distance: | 810 m |
20885 95a Avenue
| Asking Price: | $1,268,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,948 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,504 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125728 |
| Distance: | 880 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,174,000 | $140,000 | $1,314,000 | -0.8% |
| 2025 | $1,173,000 | $152,000 | $1,325,000 | +1.2% |
| 2024 | $1,142,000 | $167,000 | $1,309,000 | -0.3% |
| 2023 | $1,137,000 | $176,000 | $1,313,000 | +12.0% |
| 2022 | $1,008,000 | $164,000 | $1,172,000 | +28.1% |
| 2021 | $780,000 | $135,000 | $915,000 | +6.3% |
| 2020 | $717,000 | $144,000 | $861,000 | -12.4% |
| 2019 | $856,000 | $127,000 | $983,000 | +15.2% |
| 2018 | $722,000 | $131,000 | $853,000 | +11.5% |
| 2017 | $621,000 | $144,000 | $765,000 | - |