







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,084 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,156 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,767 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x 82 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 026-094-452 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
7354 200b Street
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,249 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,735 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3059935 |
| Distance: | 116 m |
20061 74th Avenue
| Sold Price: | $1,560,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,691 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,823 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3080993 |
| Distance: | 160 m |
7267 201 Street
| Sold Price: | $1,539,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,734 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,645 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3112643 |
| Distance: | 192 m |
7326 199 Street
| Sold Price: | $1,530,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,739 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,496 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3057058 |
| Distance: | 311 m |
7227 202 Street
| Sold Price: | $1,412,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,517 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3081838 |
| Distance: | 358 m |
19879 72 Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,492 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,847 sqft) |
| Days on Market: | 292 |
| MLS® Number: | R3000024 |
| Distance: | 399 m |
7299 200a Street
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,763 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,519 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123768 |
| Distance: | 79 m |
7227 199a Street
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,519 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,072 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3099563 |
| Distance: | 311 m |
19913 72 Avenue
| Asking Price: | $1,499,890 |
| Listing Date: | 2025-Sep-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,113 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,924 sqft) |
| Days on Market: | 270 |
| MLS® Number: | R3041984 |
| Distance: | 335 m |
20177 71a Avenue
| Asking Price: | $1,449,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,286 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,854 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120781 |
| Distance: | 450 m |
7034 200a Street
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,159 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,541 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119862 |
| Distance: | 572 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $902,000 | $576,000 | $1,478,000 | -2.6% |
| 2025 | $877,000 | $641,000 | $1,518,000 | -2.3% |
| 2024 | $922,000 | $631,000 | $1,553,000 | +2.5% |
| 2023 | $886,000 | $629,000 | $1,515,000 | +10.6% |
| 2022 | $827,000 | $543,000 | $1,370,000 | +32.8% |
| 2021 | $582,000 | $450,000 | $1,032,000 | +4.9% |
| 2020 | $574,000 | $410,000 | $984,000 | -6.6% |
| 2019 | $693,000 | $361,000 | $1,054,000 | +5.2% |
| 2018 | $669,000 | $333,000 | $1,002,000 | +10.5% |
| 2017 | $545,000 | $362,000 | $907,000 | - |