






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 3,741 sqft |
| Age |
| 16 years (2010) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,000 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 027-791-025 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
6991 197b Street
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,587 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,805 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3083560 |
| Distance: | 180 m |
19689 70 Avenue
| Sold Price: | $1,815,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,461 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,019 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3069206 |
| Distance: | 181 m |
7051 196b Street
| Sold Price: | $1,462,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,568 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,510 sqft) |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3066981 |
| Distance: | 218 m |
19809 69 Avenue
| Sold Price: | $1,465,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,514 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,423 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3113131 |
| Distance: | 351 m |
19667 72a Avenue
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,615 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,666 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3089007 |
| Distance: | 366 m |
6962 198b Street
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,053 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,703 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3103571 |
| Distance: | 374 m |
19688 70a Avenue
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,770 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,662 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3107100 |
| Distance: | 138 m |
19832 70 Avenue
| Asking Price: | $1,499,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,616 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,651 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3105001 |
| Distance: | 227 m |
6924 197b Street
| Asking Price: | $1,558,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,408 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,575 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121625 |
| Distance: | 320 m |
6935 198a Street
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,434 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,412 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3117072 |
| Distance: | 325 m |
7260 197 Street
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,374 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,714 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123576 |
| Distance: | 370 m |
7032 195a Street
| Asking Price: | $1,469,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,259 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,454 sqft) |
| Days on Market: | 177 |
| MLS® Number: | R3071057 |
| Distance: | 388 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $924,000 | $717,000 | $1,641,000 | -2.4% |
| 2025 | $899,000 | $783,000 | $1,682,000 | -2.0% |
| 2024 | $945,000 | $771,000 | $1,716,000 | +2.4% |
| 2023 | $908,000 | $768,000 | $1,676,000 | +11.6% |
| 2022 | $844,000 | $658,000 | $1,502,000 | +31.8% |
| 2021 | $594,000 | $546,000 | $1,140,000 | +5.0% |
| 2020 | $585,000 | $501,000 | $1,086,000 | -5.3% |
| 2019 | $706,000 | $441,000 | $1,147,000 | +5.4% |
| 2018 | $682,000 | $406,000 | $1,088,000 | +9.3% |
| 2017 | $553,000 | $442,000 | $995,000 | - |