

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,318 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,587 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,805 sqft) |
| Land Frontage | 45.6 ft |
| Land Dimensions | 45.6 x 83.33 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-671-034 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
7077 197b Street
| Sold Price: | $1,658,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,741 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3085692 |
| Distance: | 180 m |
19809 69 Avenue
| Sold Price: | $1,465,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,514 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,423 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3113131 |
| Distance: | 190 m |
7051 196b Street
| Sold Price: | $1,462,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,568 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,510 sqft) |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3066981 |
| Distance: | 239 m |
19654 69a Avenue
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,404 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,360 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3114765 |
| Distance: | 278 m |
6962 198b Street
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,053 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,703 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3103571 |
| Distance: | 296 m |
6942 198b Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,399 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,595 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3057396 |
| Distance: | 305 m |
6924 197b Street
| Asking Price: | $1,558,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,408 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,575 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121625 |
| Distance: | 144 m |
19832 70 Avenue
| Asking Price: | $1,499,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,616 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,651 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3105001 |
| Distance: | 145 m |
19688 70a Avenue
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,770 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,662 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3107100 |
| Distance: | 150 m |
6935 198a Street
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,434 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,412 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3117072 |
| Distance: | 178 m |
19846 69a Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,462 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,548 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103287 |
| Distance: | 254 m |
6847 196b Street
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,511 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,791 sqft) |
| Days on Market: | 320 |
| MLS® Number: | R3023713 |
| Distance: | 348 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $906,000 | $622,000 | $1,528,000 | -3.8% |
| 2025 | $881,000 | $707,000 | $1,588,000 | -2.0% |
| 2024 | $925,000 | $696,000 | $1,621,000 | +2.9% |
| 2023 | $890,000 | $685,000 | $1,575,000 | +11.2% |
| 2022 | $830,000 | $586,000 | $1,416,000 | +32.2% |
| 2021 | $584,000 | $487,000 | $1,071,000 | +4.7% |
| 2020 | $576,000 | $447,000 | $1,023,000 | -5.9% |
| 2019 | $695,000 | $392,000 | $1,087,000 | +5.6% |
| 2018 | $671,000 | $358,000 | $1,029,000 | +9.8% |
| 2017 | $546,000 | $391,000 | $937,000 | - |