



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,257 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,904 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,171 sqft) |
| Land Frontage | 50.2 ft |
| Land Dimensions | 50.2 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-776-910 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
2491 Wayburne Crescent
| Sold Price: | $1,065,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,689 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,165 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3110661 |
| Distance: | 390 m |
6756 197 Street
| Sold Price: | $895,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,578 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,003 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3113473 |
| Distance: | 396 m |
2389 Wakefield Drive
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,780 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,003 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3056895 |
| Distance: | 427 m |
2610 Wildwood Drive
| Sold Price: | $985,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,893 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,024 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3105486 |
| Distance: | 449 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263133901/83dcefb7.jpeg)
2630 Wildwood Drive
| Sold Price: | $995,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,946 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,003 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3112274 |
| Distance: | 501 m |
2842 Woodland Court
| Sold Price: | $1,037,500 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,171 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,078 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3116277 |
| Distance: | 519 m |
19804 68 Avenue
| Asking Price: | $1,019,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,682 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,812 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120566 |
| Distance: | 547 m |
19983 68 Avenue
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,092 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.47 ac. (20,473 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109287 |
| Distance: | 820 m |
6573 193 Street
| Asking Price: | $1,165,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,153 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,853 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104950 |
| Distance: | 835 m |
6068 Brooks Crescent
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,680 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,132 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3094142 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,074,000 | $145,000 | $1,219,000 | -4.1% |
| 2025 | $1,123,000 | $148,000 | $1,271,000 | -1.2% |
| 2024 | $1,139,000 | $148,000 | $1,287,000 | +1.1% |
| 2023 | $1,135,000 | $138,000 | $1,273,000 | +8.2% |
| 2022 | $1,053,000 | $123,000 | $1,176,000 | +39.5% |
| 2021 | $742,000 | $101,000 | $843,000 | +5.6% |
| 2020 | $687,000 | $111,000 | $798,000 | -4.4% |
| 2019 | $698,000 | $137,000 | $835,000 | +5.8% |
| 2018 | $624,000 | $165,000 | $789,000 | +11.6% |
| 2017 | $523,000 | $184,000 | $707,000 | - |