




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,081 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,541 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 023-135-492 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#7 9025 216 Street
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $631 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,621 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3083893 |
| Distance: | 0 m |
#35 21579 88b Avenue
| Sold Price: | $687,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $380 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,702 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3082676 |
| Distance: | 230 m |
#31 21535 88 Avenue
| Sold Price: | $712,300 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,434 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3052670 |
| Distance: | 438 m |
#10 8889 212 Street
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | $502 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,474 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3071774 |
| Distance: | 656 m |
#15 9045 Walnut Grove Drive
| Sold Price: | $809,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | $528 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,498 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3088100 |
| Distance: | 810 m |
#102 9045 Walnut Grove Drive
| Sold Price: | $810,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | $532 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,531 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3076765 |
| Distance: | 810 m |
#41 21579 88b Avenue
| Asking Price: | $674,900 |
| Listing Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | $263 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,200 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 181 |
| MLS® Number: | R3070400 |
| Distance: | 230 m |
#15 21535 88 Avenue
| Asking Price: | $729,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $415 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,479 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101735 |
| Distance: | 438 m |
#4 8814 216 Street
| Asking Price: | $649,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $502 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,424 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106090 |
| Distance: | 464 m |
#44 8889 212 Street
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $411 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,211 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128093 |
| Distance: | 656 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $727,000 | $171,000 | $898,000 | -2.4% |
| 2025 | $745,000 | $175,000 | $920,000 | +2.9% |
| 2024 | $724,000 | $170,000 | $894,000 | -0.9% |
| 2023 | $730,000 | $172,000 | $902,000 | +14.0% |
| 2022 | $552,000 | $239,000 | $791,000 | +56.3% |
| 2021 | $353,000 | $153,000 | $506,000 | +0.6% |
| 2020 | $346,000 | $157,000 | $503,000 | -5.1% |
| 2019 | $369,000 | $161,000 | $530,000 | -21.7% |
| 2018 | $517,000 | $160,000 | $677,000 | +0.1% |
| 2017 | $519,000 | $157,000 | $676,000 | - |