


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,254 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,159 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 025-782-436 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#60 7179 201 Street
| Sold Price: | $715,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | $369 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,408 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3045462 |
| Distance: | 0 m |
#205 20033 70 Avenue
| Sold Price: | $680,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $327 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,375 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3083877 |
| Distance: | 202 m |
#59 20176 68 Avenue
| Sold Price: | $680,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $349 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,244 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3083173 |
| Distance: | 833 m |
#39 6747 203 Street
| Sold Price: | $650,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $482 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,255 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105867 |
| Distance: | 890 m |
#120 6747 203 Street
| Sold Price: | $673,500 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $527 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,375 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3111336 |
| Distance: | 890 m |
#47 6747 203 Street
| Sold Price: | $645,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $482 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,238 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3093550 |
| Distance: | 890 m |
#125 20033 70 Avenue
| Asking Price: | $539,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $296 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,037 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103201 |
| Distance: | 202 m |
#30 20176 68 Avenue
| Asking Price: | $620,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $285 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,030 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124521 |
| Distance: | 833 m |
#62 20176 68 Avenue
| Asking Price: | $669,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $345 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,220 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109427 |
| Distance: | 833 m |
#72 20176 68 Avenue
| Asking Price: | $654,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $286 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,045 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107433 |
| Distance: | 833 m |
#125 6747 203 Street
| Asking Price: | $690,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $500 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,283 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121119 |
| Distance: | 890 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $492,000 | $135,000 | $627,000 | -6.8% |
| 2025 | $528,000 | $145,000 | $673,000 | -0.7% |
| 2024 | $532,000 | $146,000 | $678,000 | +1.5% |
| 2023 | $524,000 | $144,000 | $668,000 | +17.2% |
| 2022 | $413,000 | $157,000 | $570,000 | +26.9% |
| 2021 | $325,000 | $124,000 | $449,000 | +0.7% |
| 2020 | $320,000 | $126,000 | $446,000 | -4.9% |
| 2019 | $340,000 | $129,000 | $469,000 | +10.6% |
| 2018 | $298,000 | $126,000 | $424,000 | +21.8% |
| 2017 | $226,000 | $122,000 | $348,000 | - |