







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,847 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,054 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Floor Area (Guest House) | 942 sqft |
| Land |
| Land Size | 0.44 ac (19,166 sqft) |
| Land Frontage | 116 ft |
| Land Dimensions | 116 x 163 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 005-687-764 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
5535 250 Street
| Sold Price: | $2,340,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,234 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 2.36 ac. (102,801 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3109896 |
| Distance: | 913 m |
24971 24 Avenue
| Sold Price: | $1,990,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,054 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 5.00 ac. (217,800 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3092323 |
| Distance: | 6.9 km |
9023 Trattle Street
| Sold Price: | $2,740,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,747 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,634 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3076375 |
| Distance: | 7.3 km |
20837 45a Avenue
| Sold Price: | $2,152,380 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,614 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3079372 |
| Distance: | 8.0 km |
21036 36 Avenue
| Sold Price: | $2,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,336 sqft |
| Price / SqFt: | $1,134 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 5.00 ac. (217,800 sqft) |
| Days on Market: | 197 |
| MLS® Number: | R3005665 |
| Distance: | 8.4 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263110989/83dcefb7.jpeg)
7510 205a Street
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,797 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,083 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3089362 |
| Distance: | 8.8 km |
5751 246b Street
| Asking Price: | $2,148,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,231 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.44 ac. (18,992 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101266 |
| Distance: | 197 m |
24846 56 Avenue
| Asking Price: | $1,999,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,423 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.58 ac. (25,211 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3093961 |
| Distance: | 698 m |
24903 54 Avenue
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,943 sqft |
| Price / SqFt: | $815 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 1.33 ac. (57,935 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101514 |
| Distance: | 1.0 km |
24105 61 Avenue
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,441 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 2.39 ac. (104,108 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3126836 |
| Distance: | 1.2 km |
21720 50 Avenue
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,591 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,375 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108402 |
| Distance: | 6.0 km |
24548 21b Avenue
| Asking Price: | $2,875,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,844 sqft |
| Price / SqFt: | $1,011 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 5.12 ac. (223,027 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3083362 |
| Distance: | 7.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,477,000 | $762,000 | $2,239,000 | -3.4% |
| 2025 | $1,481,000 | $838,000 | $2,319,000 | +0.6% |
| 2024 | $1,468,000 | $838,000 | $2,306,000 | +0.7% |
| 2023 | $1,460,000 | $830,000 | $2,290,000 | +5.8% |
| 2022 | $1,291,000 | $873,000 | $2,164,000 | +37.7% |
| 2021 | $965,000 | $606,000 | $1,571,000 | +47.2% |
| 2020 | $956,000 | $111,000 | $1,067,000 | -13.2% |
| 2019 | $1,077,000 | $152,000 | $1,229,000 | +2.7% |
| 2018 | $1,061,000 | $136,000 | $1,197,000 | +23.9% |
| 2017 | $790,000 | $176,000 | $966,000 | - |