







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,345 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,281 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,746 sqft) |
| Land Frontage | 47.9 ft |
| Land Dimensions | 47.9 x 78.2 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 025-938-916 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
21650 91 Avenue
| Sold Price: | $1,580,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,281 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,746 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3120425 |
| Distance: | 0 m |
21670 89 Avenue
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,042 sqft |
| Price / SqFt: | $421 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,370 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3112666 |
| Distance: | 297 m |
21674 93 Avenue
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,290 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,778 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3107404 |
| Distance: | 405 m |
21673 93 Avenue
| Sold Price: | $1,590,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,658 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,789 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3099605 |
| Distance: | 454 m |
9422 216a Street
| Sold Price: | $1,653,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,669 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,875 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3093871 |
| Distance: | 677 m |
21637 94a Avenue
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,586 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,714 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3109098 |
| Distance: | 718 m |
9057 216a Street
| Asking Price: | $1,630,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,091 sqft |
| Price / SqFt: | $398 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,929 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3115067 |
| Distance: | 87 m |
9064 217 Street
| Asking Price: | $1,949,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,032 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,728 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114674 |
| Distance: | 154 m |
9018 217 Street
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,194 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,510 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127325 |
| Distance: | 196 m |
21668 89a Avenue
| Asking Price: | $1,448,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,887 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,326 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111830 |
| Distance: | 202 m |
21657 92b Avenue
| Asking Price: | $1,895,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,235 sqft |
| Price / SqFt: | $362 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,977 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104909 |
| Distance: | 382 m |
21686 93 Avenue
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,363 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,490 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3079922 |
| Distance: | 427 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,047,000 | $503,000 | $1,550,000 | -2.9% |
| 2025 | $1,070,000 | $526,000 | $1,596,000 | -4.1% |
| 2024 | $1,108,000 | $557,000 | $1,665,000 | +5.4% |
| 2023 | $1,002,000 | $578,000 | $1,580,000 | +13.4% |
| 2022 | $872,000 | $521,000 | $1,393,000 | +26.9% |
| 2021 | $721,000 | $377,000 | $1,098,000 | +7.8% |
| 2020 | $652,000 | $367,000 | $1,019,000 | -7.3% |
| 2019 | $672,000 | $427,000 | $1,099,000 | +4.8% |
| 2018 | $624,000 | $425,000 | $1,049,000 | +13.4% |
| 2017 | $477,000 | $448,000 | $925,000 | - |