





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,659 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,818 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,166 sqft) |
| Land Frontage | 85.96 ft |
| Land Dimensions | 85.96 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-189-897 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
21496 90 Avenue
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,104 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,582 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3104389 |
| Distance: | 160 m |
8728 213 Street
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,587 sqft |
| Price / SqFt: | $772 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,041 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3074533 |
| Distance: | 375 m |
8769 215b Street
| Sold Price: | $1,468,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $650 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,738 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3108901 |
| Distance: | 414 m |
21371 86 Avenue
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,965 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,765 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3090217 |
| Distance: | 536 m |
#114 8888 216 Street
| Sold Price: | $1,007,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-14 |
| Maint. Fee: | $41 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,929 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,550 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3049781 |
| Distance: | 543 m |
9315 213 Street
| Sold Price: | $1,189,900 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,961 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,982 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3112451 |
| Distance: | 866 m |
21495 90 Avenue
| Asking Price: | $1,469,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,247 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,577 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126981 |
| Distance: | 187 m |
21242 92 Avenue
| Asking Price: | $1,199,800 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,878 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,001 sqft) |
| Days on Market: | 8 hours |
| MLS® Number: | R3128150 |
| Distance: | 638 m |
9230 212b Street
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,136 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,879 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107691 |
| Distance: | 703 m |
21558 86a Crescent
| Asking Price: | $1,438,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,262 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,418 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124099 |
| Distance: | 721 m |
20978 92 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,721 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,322 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122360 |
| Distance: | 952 m |
8412 213th Street
| Asking Price: | $1,289,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,152 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,204 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111080 |
| Distance: | 980 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,151,000 | $194,000 | $1,345,000 | -3.3% |
| 2025 | $1,182,000 | $209,000 | $1,391,000 | +1.8% |
| 2024 | $1,142,000 | $225,000 | $1,367,000 | -3.8% |
| 2023 | $1,188,000 | $233,000 | $1,421,000 | +13.0% |
| 2022 | $1,043,000 | $214,000 | $1,257,000 | +37.1% |
| 2021 | $745,000 | $172,000 | $917,000 | +5.2% |
| 2020 | $690,000 | $182,000 | $872,000 | -4.6% |
| 2019 | $753,000 | $161,000 | $914,000 | +4.0% |
| 2018 | $715,000 | $164,000 | $879,000 | +9.7% |
| 2017 | $623,000 | $178,000 | $801,000 | - |