







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,288 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,682 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,997 sqft) |
| Land Frontage | 46.69 ft |
| Land Dimensions | 46.69 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-731-821 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
21107 43a Avenue
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,687 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,482 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3072222 |
| Distance: | 279 m |
21073 43 Avenue
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,130 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,524 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3105151 |
| Distance: | 333 m |
20824 44 Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,386 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,018 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3050784 |
| Distance: | 422 m |
20717 Grade Crescent
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,066 sqft |
| Price / SqFt: | $398 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,205 sqft) |
| Days on Market: | 186 |
| MLS® Number: | R3061351 |
| Distance: | 846 m |
4863 209 Street
| Sold Price: | $1,410,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,223 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3086775 |
| Distance: | 872 m |
20622 46a Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,821 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,161 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3033753 |
| Distance: | 884 m |
20947 44 Avenue
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,140 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,481 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112681 |
| Distance: | 201 m |
20844 45a Avenue
| Asking Price: | $1,348,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,268 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,420 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091081 |
| Distance: | 366 m |
4618 207a Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,275 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,720 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121984 |
| Distance: | 588 m |
20651 44 Avenue
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,363 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,012 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3084882 |
| Distance: | 703 m |
20660 46a Avenue
| Asking Price: | $1,259,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,118 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,159 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116692 |
| Distance: | 792 m |
20675 46a Avenue
| Asking Price: | $1,448,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,009 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,155 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117400 |
| Distance: | 817 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,123,000 | $383,000 | $1,506,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,179,000 | $400,000 | $1,579,000 | -0.9% |
| 2024 | $1,179,000 | $415,000 | $1,594,000 | +2.2% |
| 2023 | $1,135,000 | $425,000 | $1,560,000 | +7.7% |
| 2022 | $1,015,000 | $433,000 | $1,448,000 | +32.1% |
| 2021 | $767,000 | $329,000 | $1,096,000 | +7.5% |
| 2020 | $727,000 | $293,000 | $1,020,000 | -5.7% |
| 2019 | $744,000 | $338,000 | $1,082,000 | +9.2% |
| 2018 | $720,000 | $271,000 | $991,000 | +0.7% |
| 2017 | $699,000 | $285,000 | $984,000 | - |