This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,952 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,338 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,000 sqft) |
| Land Frontage | 31.2 ft |
| Land Dimensions | 9.51 x ? m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 032-087-411 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
21026 45a Avenue
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,546 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3084908 |
| Distance: | 45 m |
20837 45a Avenue
| Sold Price: | $2,152,380 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,614 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3079372 |
| Distance: | 369 m |
20710 46a Avenue
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,833 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,202 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3054226 |
| Distance: | 693 m |
3788 207b Street
| Sold Price: | $2,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,340 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,422 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3087904 |
| Distance: | 1.6 km |
19969 44 Avenue
| Sold Price: | $2,190,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,246 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,018 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3040217 |
| Distance: | 2.1 km |
7121 204a Street
| Sold Price: | $1,666,670 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,834 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,310 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3062867 |
| Distance: | 5.4 km |
20334 42 Avenue
| Asking Price: | $2,349,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,722 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3100759 |
| Distance: | 1.6 km |
20345 41a Avenue
| Asking Price: | $2,570,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,670 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,696 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109415 |
| Distance: | 1.6 km |
20333 41a Avenue
| Asking Price: | $2,570,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,670 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,696 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109411 |
| Distance: | 1.6 km |
3627 204a Street
| Asking Price: | $2,900,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,942 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,192 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118406 |
| Distance: | 2.1 km |
4560 198 Street
| Asking Price: | $2,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,891 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,968 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093671 |
| Distance: | 2.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,124,000 | $433,000 | $1,557,000 | +31.9% |
| 2025 | $1,180,000 | $0 | $1,180,000 | - |
| 2024 | $1,180,000 | $0 | $1,180,000 | - |