


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,103 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,542 sqft |
| Age | Old Timer |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,022 sqft) |
| Land Frontage | 79.4 ft |
| Land Dimensions | 79.4 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-23 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 011-162-023 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,229,000 | $134,000 | $1,363,000 | -5.8% |
| 2024 | $1,274,000 | $173,000 | $1,447,000 | -2.2% |
| 2023 | $1,309,000 | $171,000 | $1,480,000 | +16.5% |
| 2022 | $1,167,000 | $103,000 | $1,270,000 | +32.6% |
| 2021 | $882,000 | $75,800 | $957,800 | +9.9% |
| 2020 | $776,000 | $95,200 | $871,200 | - |
4870 209a Street
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,992 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,246 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3098288 |
| Distance: | 882 m |
4863 209 Street
| Sold Price: | $1,410,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,223 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3086775 |
| Distance: | 947 m |
4932 205 Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,064 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3073266 |
| Distance: | 1.2 km |
21543 47b Avenue
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,341 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,997 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3056902 |
| Distance: | 1.5 km |
20294 49a Avenue
| Sold Price: | $1,407,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,845 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3104298 |
| Distance: | 1.6 km |
21605 47a Avenue
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,042 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,675 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3066943 |
| Distance: | 1.7 km |
20994 Old Yale Road
| Asking Price: | $1,423,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,504 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,022 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128228 |
| Distance: | 0 m |
4851 208a Street
| Asking Price: | $1,229,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,396 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122801 |
| Distance: | 993 m |
20863 47 Avenue
| Asking Price: | $1,198,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,969 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,551 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121744 |
| Distance: | 1.3 km |
4618 207a Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,275 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,720 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121984 |
| Distance: | 1.5 km |
20675 46a Avenue
| Asking Price: | $1,448,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,009 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,155 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3117400 |
| Distance: | 1.5 km |
20660 46a Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,118 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,159 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116692 |
| Distance: | 1.6 km |