






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,580 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,988 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,115 sqft) |
| Land Frontage | 59.93 ft |
| Land Dimensions | 59.93 x 135.6 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-633-129 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
21018 45 Avenue
| Sold Price: | $1,615,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,682 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,997 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3084352 |
| Distance: | 147 m |
21061 44a Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,689 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,008 sqft) |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3049022 |
| Distance: | 225 m |
21073 43 Avenue
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,130 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,524 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3105151 |
| Distance: | 278 m |
4863 209 Street
| Sold Price: | $1,410,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,223 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3086775 |
| Distance: | 959 m |
20468 43 Avenue
| Sold Price: | $1,655,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,286 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,156 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3107684 |
| Distance: | 1.1 km |
21543 47b Avenue
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,341 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,997 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3056902 |
| Distance: | 1.3 km |
4545 208 Street
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,718 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,300 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127219 |
| Distance: | 453 m |
4618 207a Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,275 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,720 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121984 |
| Distance: | 587 m |
20675 46a Avenue
| Asking Price: | $1,448,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,009 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,155 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3117400 |
| Distance: | 805 m |
20571 46a Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,678 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,497 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123854 |
| Distance: | 935 m |
20663 39 Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,443 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (15,947 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119625 |
| Distance: | 1.2 km |
3924 205b Street
| Asking Price: | $1,329,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,658 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117430 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,189,000 | $413,000 | $1,602,000 | -3.8% |
| 2025 | $1,248,000 | $418,000 | $1,666,000 | -0.9% |
| 2024 | $1,248,000 | $433,000 | $1,681,000 | +2.1% |
| 2023 | $1,201,000 | $445,000 | $1,646,000 | +8.0% |
| 2022 | $1,075,000 | $449,000 | $1,524,000 | +32.5% |
| 2021 | $812,000 | $338,000 | $1,150,000 | +6.7% |
| 2020 | $770,000 | $308,000 | $1,078,000 | -6.1% |
| 2019 | $788,000 | $360,000 | $1,148,000 | +12.9% |
| 2018 | $763,000 | $254,000 | $1,017,000 | +5.1% |
| 2017 | $730,000 | $238,000 | $968,000 | - |