
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,912 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 873 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 031-943-250 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#327 7506 199a Street
| Sold Price: | $433,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $263 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 700 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3107822 |
| Distance: | 0 m |
#124 7506 199a Street
| Sold Price: | $617,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $348 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 895 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3072499 |
| Distance: | 0 m |
#412 7506 199a Street
| Sold Price: | $524,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $285 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 738 sqft |
| Price / SqFt: | $710 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3077083 |
| Distance: | 0 m |
#316 19935 75a Avenue
| Sold Price: | $548,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | $304 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 744 sqft |
| Price / SqFt: | $737 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3073579 |
| Distance: | 85 m |
#401 7588 198b Street
| Sold Price: | $629,900 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $310 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 689 sqft |
| Price / SqFt: | $914 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3114097 |
| Distance: | 246 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263079963/83dcefb7.jpeg)
#602 19979 76 Avenue
| Sold Price: | $472,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $283 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 675 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3058336 |
| Distance: | 265 m |
#323 7506 199a Street
| Asking Price: | $639,990 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $344 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 894 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126485 |
| Distance: | 0 m |
#209 19935 75a Avenue
| Asking Price: | $599,999 |
| Listing Date: | 2026-Mar-14 |
| Maint. Fee: | $359 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 860 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3099680 |
| Distance: | 85 m |
#214 19935 75a Avenue
| Asking Price: | $539,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $304 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 753 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122813 |
| Distance: | 85 m |
#206 19935 75a Avenue
| Asking Price: | $599,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $360 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 805 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3107004 |
| Distance: | 85 m |
#108 19911 76 Avenue
| Asking Price: | $454,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | $289 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 675 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3087101 |
| Distance: | 265 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $345,000 | $230,000 | $575,000 | +0.7% |
| 2025 | $343,000 | $228,000 | $571,000 | -8.9% |
| 2024 | $376,000 | $251,000 | $627,000 | - |