












This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 4,463 sqft |
| 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,504 sqft) |
| Land Frontage | 62.4 ft |
| Land Dimensions | 62.4 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 031-829-503 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
20813 33a Avenue
| Sold Price: | $1,847,620 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,747 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,211 sqft) |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3079745 |
| Distance: | 276 m |
3788 207b Street
| Sold Price: | $2,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,340 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,422 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3087904 |
| Distance: | 626 m |
4500 207a Street
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,974 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,197 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3081023 |
| Distance: | 2.0 km |
21026 45a Avenue
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,546 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3084908 |
| Distance: | 2.1 km |
20837 45a Avenue
| Sold Price: | $2,152,380 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,614 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3079372 |
| Distance: | 2.1 km |
20710 46a Avenue
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,833 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,202 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3054226 |
| Distance: | 2.3 km |
20892 35a Avenue
| Asking Price: | $2,189,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,747 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,061 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118333 |
| Distance: | 56 m |
3173 216 Street
| Asking Price: | $2,899,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,714 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 4.49 ac. (195,584 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119148 |
| Distance: | 1.5 km |
3649 202 Street
| Asking Price: | $2,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,401 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 3.30 ac. (143,748 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103217 |
| Distance: | 1.7 km |
2870 203 Street
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,426 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,592 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108817 |
| Distance: | 1.7 km |
20070 27a Avenue
| Asking Price: | $2,149,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,006 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,437 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3124137 |
| Distance: | 2.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,227,000 | $716,000 | $1,943,000 | +44.6% |
| 2025 | $1,313,000 | $30,400 | $1,343,400 | +9.6% |
| 2024 | $1,226,000 | $0 | $1,226,000 | +21.5% |
| 2023 | $1,009,000 | $0 | $1,009,000 | - |