




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,386 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,616 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-16 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 031-305-059 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $692,000 | $254,000 | $946,000 | -6.4% |
| 2025 | $739,000 | $272,000 | $1,011,000 | -2.3% |
| 2024 | $757,000 | $278,000 | $1,035,000 | +2.2% |
| 2023 | $741,000 | $272,000 | $1,013,000 | +11.4% |
| 2022 | $626,000 | $283,000 | $909,000 | - |
#305 8561 203a Street
| Sold Price: | $759,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $405 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,354 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3072584 |
| Distance: | 84 m |
#309 8561 203a Street
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $430 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,355 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3089168 |
| Distance: | 84 m |
#604 20376 86 Avenue
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,354 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3070523 |
| Distance: | 161 m |
#3306 8551 201 Street
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $500 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,212 sqft |
| Price / SqFt: | $784 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3077803 |
| Distance: | 443 m |
#B605 20078 85 Avenue
| Sold Price: | $725,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $544 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,310 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3079604 |
| Distance: | 465 m |
#606 20052 83a Avenue
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $559 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,339 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3106926 |
| Distance: | 635 m |
#407 8526 202b Street
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2025-Jul-22 |
| Maint. Fee: | $484 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,315 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 312 |
| MLS® Number: | R3029746 |
| Distance: | 0 m |
#608 20290 86 Avenue
| Asking Price: | $779,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $461 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,413 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3126321 |
| Distance: | 0 m |
#206 8526 202b Street
| Asking Price: | $788,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $594 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,616 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125567 |
| Distance: | 0 m |
#607 8526 202b Street
| Asking Price: | $749,999 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $509 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,336 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125419 |
| Distance: | 0 m |
#408 8561 203a Street
| Asking Price: | $979,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $613 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,804 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095383 |
| Distance: | 84 m |
#404 8561 203a Street
| Asking Price: | $799,500 |
| Listing Date: | 2025-Nov-26 |
| Maint. Fee: | $431 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,392 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 185 |
| MLS® Number: | R3069318 |
| Distance: | 84 m |