



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,950 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,000 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,007 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-544-878 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
20792 91 Avenue
| Sold Price: | $1,270,200 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,728 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,999 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3067420 |
| Distance: | 469 m |
9253 203b Street
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3073271 |
| Distance: | 739 m |
9329 207a Street
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,470 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,047 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3091271 |
| Distance: | 754 m |
20276 93b Avenue
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,029 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,179 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3054950 |
| Distance: | 983 m |
9490 206a Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,257 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,360 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3088708 |
| Distance: | 1.0 km |
9494 204b Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,432 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,019 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3098879 |
| Distance: | 1.0 km |
20519 Telegraph Trail
| Asking Price: | $1,398,890 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,458 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,396 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119217 |
| Distance: | 183 m |
20769 91b Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,475 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,007 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3124722 |
| Distance: | 597 m |
9289 204 Street
| Asking Price: | $1,358,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,996 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102504 |
| Distance: | 731 m |
9242 209a Crescent
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,004 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127958 |
| Distance: | 964 m |
20978 92 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,721 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,322 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122360 |
| Distance: | 965 m |
9503 205a Street
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,800 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,454 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123245 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,160,000 | $309,000 | $1,469,000 | -0.6% |
| 2025 | $1,168,000 | $310,000 | $1,478,000 | -0.7% |
| 2024 | $1,156,000 | $332,000 | $1,488,000 | +5.4% |
| 2023 | $1,065,000 | $347,000 | $1,412,000 | +5.1% |
| 2022 | $1,034,000 | $310,000 | $1,344,000 | +30.7% |
| 2021 | $802,000 | $226,000 | $1,028,000 | -0.3% |
| 2020 | $806,000 | $225,000 | $1,031,000 | -3.9% |
| 2019 | $813,000 | $260,000 | $1,073,000 | +7.3% |
| 2018 | $754,000 | $246,000 | $1,000,000 | +13.0% |
| 2017 | $660,000 | $225,000 | $885,000 | - |