


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,530 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,105 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 017-309-336 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#105 20125 55a Avenue
| Sold Price: | $430,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $341 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 841 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3068744 |
| Distance: | 107 m |
#209 20145 55a Avenue
| Sold Price: | $425,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $448 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 912 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3098792 |
| Distance: | 170 m |
#102 5664 200 Street
| Sold Price: | $373,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $462 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 950 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3085574 |
| Distance: | 216 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263115600/83dcefb7.jpeg)
#219 5710 201 Street
| Sold Price: | $390,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $404 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,187 sqft |
| Price / SqFt: | $329 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3093973 |
| Distance: | 274 m |
#204 19936 56 Avenue
| Sold Price: | $460,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $434 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 895 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3077935 |
| Distance: | 274 m |
#401 5465 201 Street
| Sold Price: | $414,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $276 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 880 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3071989 |
| Distance: | 280 m |
#104 20064 56 Avenue
| Asking Price: | $480,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 955 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 180 |
| MLS® Number: | R3070388 |
| Distance: | 0 m |
#304 5646 200 Street
| Asking Price: | $480,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,182 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3075555 |
| Distance: | 144 m |
#302 5475 201 Street
| Asking Price: | $499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $597 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,016 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3124676 |
| Distance: | 234 m |
#209 19936 56 Avenue
| Asking Price: | $479,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $460 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 958 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114759 |
| Distance: | 274 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $516,000 | $516,000 | +5.7% |
| 2025 | $0 | $488,000 | $488,000 | -6.5% |
| 2023 | $0 | $522,000 | $522,000 | +25.2% |
| 2022 | $0 | $417,000 | $417,000 | +12.1% |
| 2021 | $0 | $372,000 | $372,000 | +2.2% |
| 2020 | $0 | $364,000 | $364,000 | - |