

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 3,106 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,001 sqft) |
| Land Frontage | 46.1 ft |
| Land Dimensions | 46.1 x 86.9 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 032-072-996 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
20333 77a Street
| Sold Price: | $1,528,570 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,061 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,174 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3071632 |
| Distance: | 72 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263114690/83dcefb7.jpeg)
7769 204 Street
| Sold Price: | $1,514,290 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,462 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,863 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3093063 |
| Distance: | 114 m |
7785 204 Street
| Sold Price: | $1,533,330 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,701 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,987 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3080076 |
| Distance: | 151 m |
20530 77a Avenue
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,450 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,624 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3113075 |
| Distance: | 360 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263120150/83dcefb7.jpeg)
20545 77a Avenue
| Sold Price: | $1,810,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,486 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,583 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3098523 |
| Distance: | 384 m |
7518 205a Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,244 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,478 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3076359 |
| Distance: | 507 m |
20343 76b Avenue
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,875 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,976 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3124045 |
| Distance: | 67 m |
20327 77a Street
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,060 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,174 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115289 |
| Distance: | 80 m |
20434 76a Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,324 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,068 sqft) |
| Days on Market: | 202 |
| MLS® Number: | R3065530 |
| Distance: | 224 m |
20541 77b Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,701 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,225 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3124729 |
| Distance: | 403 m |
20528 76 Avenue
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,722 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,863 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3104789 |
| Distance: | 406 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $932,000 | $834,000 | $1,766,000 | +71.1% |
| 2025 | $1,010,000 | $21,900 | $1,031,900 | -4.2% |
| 2024 | $1,077,000 | $0 | $1,077,000 | - |