





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,910 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,818 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (3,069 sqft) |
| Land Frontage | 31.17 ft |
| Land Dimensions | 9.5 x 30 m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 029-478-103 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
20427 83b Avenue
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,701 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,864 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3106732 |
| Distance: | 316 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263121467/83dcefb7.jpeg)
20829 84a Avenue
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,710 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,455 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3099840 |
| Distance: | 1.0 km |
8780 206 Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,291 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,336 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3098880 |
| Distance: | 1.2 km |
#15 8675 209 Street
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $105 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,563 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,402 sqft) |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3017540 |
| Distance: | 1.4 km |
19678 80 Avenue
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,240 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,536 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3084367 |
| Distance: | 1.4 km |
20495 Telegraph Trail
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,873 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,010 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3105360 |
| Distance: | 1.4 km |
20435 82 Avenue
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,681 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,069 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119175 |
| Distance: | 176 m |
20541 77b Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,701 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,225 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3124729 |
| Distance: | 1.0 km |
21053 83 Avenue
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,086 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,801 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120343 |
| Distance: | 1.4 km |
21030 80a Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,430 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,868 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123399 |
| Distance: | 1.4 km |
20519 Telegraph Trail
| Asking Price: | $1,398,890 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,458 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,396 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119217 |
| Distance: | 1.4 km |
20338 90 Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,048 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,045 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112081 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $800,000 | $629,000 | $1,429,000 | -2.5% |
| 2025 | $866,000 | $600,000 | $1,466,000 | -0.8% |
| 2024 | $924,000 | $554,000 | $1,478,000 | +1.9% |
| 2023 | $921,000 | $530,000 | $1,451,000 | +11.9% |
| 2022 | $844,000 | $453,000 | $1,297,000 | +30.4% |
| 2021 | $621,000 | $374,000 | $995,000 | +5.6% |
| 2020 | $580,000 | $362,000 | $942,000 | -5.7% |
| 2019 | $628,000 | $371,000 | $999,000 | +5.7% |
| 2018 | $545,000 | $400,000 | $945,000 | +89.4% |
| 2017 | $487,000 | $11,900 | $498,900 | - |