







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,421 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,514 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (9,985 sqft) |
| Land Frontage | 80 ft |
| Land Dimensions | 80 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-328-573 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
3862 204 Street
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,279 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,626 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3069843 |
| Distance: | 168 m |
3922 202a Street
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,933 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,666 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119326 |
| Distance: | 244 m |
3628 203a Street
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,130 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,500 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3077611 |
| Distance: | 387 m |
3828 201 Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,705 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3080516 |
| Distance: | 477 m |
20065 37a Avenue
| Sold Price: | $1,555,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,416 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,732 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3116360 |
| Distance: | 587 m |
20383 41 Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,904 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (15,948 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3066279 |
| Distance: | 590 m |
3924 205b Street
| Asking Price: | $1,329,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,658 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117430 |
| Distance: | 513 m |
3874 200a Street
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,136 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,598 sqft) |
| Days on Market: | 9 hours |
| MLS® Number: | R3127458 |
| Distance: | 596 m |
20663 39 Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,443 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (15,947 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119625 |
| Distance: | 614 m |
20360 42 Avenue
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,383 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,118 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114414 |
| Distance: | 729 m |
20754 39a Avenue
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,982 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,988 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3088518 |
| Distance: | 833 m |
4130 206a Street
| Asking Price: | $1,495,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,128 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,375 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117513 |
| Distance: | 853 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,173,000 | $99,400 | $1,272,400 | -3.6% |
| 2025 | $1,212,000 | $108,000 | $1,320,000 | -0.8% |
| 2024 | $1,214,000 | $117,000 | $1,331,000 | +5.4% |
| 2023 | $1,145,000 | $118,000 | $1,263,000 | +1.8% |
| 2022 | $1,122,000 | $119,000 | $1,241,000 | +36.2% |
| 2021 | $818,000 | $92,900 | $910,900 | +6.9% |
| 2020 | $781,000 | $71,400 | $852,400 | -2.1% |
| 2019 | $773,000 | $98,000 | $871,000 | +0.3% |
| 2018 | $764,000 | $104,000 | $868,000 | +8.4% |
| 2017 | $685,000 | $116,000 | $801,000 | - |