

















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,739 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,320 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Land |
| Land Size | 0.26 ac (11,316 sqft) |
| Land Frontage | 82 ft |
| Land Dimensions | 82 x 138 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-243-323 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
4120 204b Street
| Sold Price: | $1,110,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,786 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,560 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3099098 |
| Distance: | 588 m |
4223 200a Street
| Sold Price: | $1,070,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,212 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,761 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3104283 |
| Distance: | 595 m |
4223 200a Street
| Sold Price: | $1,070,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,212 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,761 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3098596 |
| Distance: | 595 m |
3862 204 Street
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,279 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,626 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3069843 |
| Distance: | 1000 m |
4611 198c Street
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,052 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3086464 |
| Distance: | 1.0 km |
19824 40a Avenue
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,948 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,238 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3098593 |
| Distance: | 1.1 km |
20288 43a Avenue
| Asking Price: | $1,094,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,320 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,316 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119503 |
| Distance: | 0 m |
20249 44 Avenue
| Asking Price: | $1,139,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,966 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115270 |
| Distance: | 167 m |
20553 43a Avenue
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,840 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,456 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124666 |
| Distance: | 525 m |
20567 42 Avenue
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,164 sqft) |
| Days on Market: | 178 |
| MLS® Number: | R3071863 |
| Distance: | 600 m |
20670 46 Avenue
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,960 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,696 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3096087 |
| Distance: | 898 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,230,000 | $165,000 | $1,395,000 | -3.7% |
| 2025 | $1,271,000 | $178,000 | $1,449,000 | -1.2% |
| 2024 | $1,273,000 | $193,000 | $1,466,000 | +5.5% |
| 2023 | $1,200,000 | $190,000 | $1,390,000 | +1.5% |
| 2022 | $1,179,000 | $190,000 | $1,369,000 | +36.5% |
| 2021 | $860,000 | $143,000 | $1,003,000 | +8.9% |
| 2020 | $820,000 | $101,000 | $921,000 | -3.4% |
| 2019 | $812,000 | $141,000 | $953,000 | -0.1% |
| 2018 | $803,000 | $151,000 | $954,000 | +12.0% |
| 2017 | $685,000 | $167,000 | $852,000 | - |